دفتر خـدمـات الکترونیکی ساتا شعبه پــاکــدشــــت و منطقه پارچیـن

آدرس: شهرستان پاکدشت - بزرگراه امام رضـــــــا(ع)- میدان مادر- پاساژپارسیــــــــان ط دوم واحد 14-تلفن 021/36016404

دفتر خـدمـات الکترونیکی ساتا شعبه پــاکــدشــــت و منطقه پارچیـن

آدرس: شهرستان پاکدشت - بزرگراه امام رضـــــــا(ع)- میدان مادر- پاساژپارسیــــــــان ط دوم واحد 14-تلفن 021/36016404

سردار سرتیپ دوم پاسدار محمد رضا گودرزی روز شنبه یازدهم مهرماه سالجاری با برگزاری نشست خبری در خصوص رونمایی و افتتاح سامانه خرید و فروش سهام بازنشستگان نیروهای مسلح، چگونگی ورود بازنشستگان این سازمان به عرصه بازار سرمایه را تشریح کرد.

رئیس سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح گفت: سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در راستای استفاده از ظرفیت های عظیم موجود در سطح بازنشستگان نیروهای مسلح و حضور موثر و مفید آنان در عرصه های ملی و اقتصادی کشور تمهیدات حضور بازنشستگان تحت پوشش در بازار سرمایه را با افتتاح سامانه خرید و فروش سهام بازنشستگان نیروهای مسلح فراهم کرده است.

وی ادامه داد: این سامانه همزمان با عید سعید غدیر خم از تاریخ 11 مهر 94 به صورت آزمایشی در دو استان قم و مرکزی به مدت دو هفته آغاز به کار کرده است و از 25 مهر در سراسر کشور راه‌اندازی خواهد شد.

رئیس سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح ادامه داد: این سازمان که بازنشستگان ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را تحت پوشش خود قرار دارد، نخستین راهبرد و سیاستش این است که فعالیت های منجر به کرامت و عزت بازنشستگان نیروهای مسلح را برنامه ریزی و اجرا کند.

سردار گودرزی در خصوص اینکه سهام شرکت امین توان آفرین ساز به چه کسانی تعلق می گیرد؛ گفت: این سهام به چند گروه از بازنشستگان نیروهای مسلح از جمله بازنشستگانی که بخشی از مطالبات شان بابت اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری تادیه نشده است، بازنشستگان پیش از سال 1379 که هنوز پاداش پایان خود را به صورت کامل دریافت نکرده اند، اعضای موسسه توانمندسازی بازنشستگان نیروهای مسلح به میزان پس انداز حاصل از پرداخت حق عضویتشان تا تاریخ 30مهر 1392 و عرضه اقساطی یک هزار و 600 سهم به بازنشستگان و800 سهم به مستمری بگیرانی که تا پیش از آبان 1392 جز این دو گروه قرار گرفته اند، تعلق می گیرد.

وی افزود: این سهام در قالب (شرکت امین توان آفرین‌ساز) به بازنشستگان واگذار می‌شود. سرمایه‌ای معادل یک هزار میلیارد تومان در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است که حدود 30 درصد از سهام آن به میزان مجموع طلب و سایر واگذاری‌های بازنشستگان و مستمری‌بگیران نیروهای مسلح به آنها تعلق دارد.

وی در خصوص سود آوری این سهام یادآوری کرد که در مجمع عمومی سال مالی 92 به هر سهم شرکت 250 ریال سود نقدی اختصاص یافت. این رقم در نیمه دوم سال 93 از طریق فیش حقوقی به حساب بازنشستگانی که برای دریافت سهام ثبت نام کرده و برگه سهام داشتند واریز شد. برای سال مالی 93 نیز به هر سهم 295 ریال سود تعلق گرفته که انشااله در نیمه دوم سال 94 به فیش حقوقی سهامداران واریز خواهد شد.

رئیس سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح با اشاره به اینکه بازنشستگانی می‌توانند سهام را خرید و فروش کنند که برگه سهام خود را دریافت کرده باشند، گفت: بازنشستگان سازمان با مراجعه به سایت ساتا (esata.ir) و پس از تعیین نوبت به دفاتر الکترونیک ما در سراسر کشور می‌توانند نسبت به این امر اقدام کنند که خوشبختانه تاکنون نزدیک به 70 درصد از سهامداران با مراجعه به این دفاتر، برگه سهام خود را دریافت و از مزایای آن بهره‌مند شدند. ضمن اینکه بازنشستگان می توانند شخصا با مراجعه به سایت ساتا، میزان سهامی که به آنان تعلق می گیرد را ملاحظه و طبق راهنمایی سایت، ثبت نام خود را تکمیل کنند و موعد دریافت برگه موقت سهام خود را پس از تأیید نهایی مشخص و برای دریافت برگه موقت سهام به دفتر انتخابی خدمات الکترونیک ساتا مراجعه نمایند.

وی در خصوص اینکه برای فروش سهام امین توان آفرین ساز بایستی به کجا مراجعه کرد؟ خاطر نشان کرد: بازنشستگان یا مستمری بگیرانی که برای دریافت سهام امین توان آفرین ساز ثبت نام کرده و برگه سهام خود را اعم از موقت و یا دائم دریافت نموده اند، در صورت تمایل به خرید و فروش این سهام باید با همراه داشتن مدارک (کارت ملی، فیش حقوقی و یا وکالت نامه رسمی نماینده قانونی، اصل برگه دائم یا موقت سهام) به دفاتر خدمات الکترونیک ساتا مراجعه نمایند. ضمن اینکه بازنشستگان و مستمری بگیرانی که نسبت به فروش سهام خود اقدام نمایند، وجه قطعی حاصل از فروش سهام را حداکثر همراه با حقوق ماه بعد دریافت خواهند نمود.

سردار گودرزی بیان کرد: سهامداران ما در این شرکت عمدتاً بازنشستگان تا تاریخ 30 مهر 92 هستند و بازنشستگان بعد از این تاریخ نیز می‌توانند با مراجعه به دفاتر الکترونیک سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح نسبت به خرید سهام اقدام کنند که به قیمت روز و به صورت نقدی خواهد بود. ضمن اینکه سامانه الکترونیکی خرید و فروش سهام شرکت امین توان آفرین‌ساز طراحی و آماده عملیاتی شده که با راه‌اندازی این سامانه، بازنشستگان می‌توانند به آسانی نسبت به خرید و فروش آنلاین سهام خود اقدام کنند.

رئیس سابا در پاسخ به اینکه چنانچه بازنشستگان سهامدار فوت شده باشند، وضعیت سهام مربوطه به چه شکل است؟ گفت: ورثه آنها می‌توانند پس از طی فرایند لازم، با به همراه داشتن مدارک از جمله کپی فیش حقوقی، کپی کارت ملی، اصل برگه دائم یا موقت سهام و اصل نامه گواهی واریز مالیات بر ارث به نمایندگان موسسه توانمند سازی بازنشستگان نیروهای مسلح مستقر در ادارات ساتا در استان مربوطه مراجعه و نسبت به دریافت سهام اقدام کنند. اما اگر ورثه مستمری‌بگیر سازمان نیستند می‌توانند نسبت به دریافت پول خود به ارزش روز سهام اقدام کنند و اختیار این موضوع با خودشان است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: نخستین راهبرد و سیاست سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح این است که فعالیت ها و برنامه‌هایی را اجرا نماید که با توجه به اینکه مسلح بیش از 600 هزار نفر بازنشسته تحت پوشش دارد که با احتساب خانواده‌های آنها به بیش از دو میلیون نفر می‌رسد، موجبات حفظ کرامت بازنشستگان که بیش از نیمی از آنها نیز ایثارگران هستند، فراهم شده و به این قشر ارزشمند ازجامعه، خدمات همراه با کرامت ارائه ارائه گردد.

رئیس سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح افزود: تلاش می‌کنیم فعالیت‌ها و برنامه‌های مستمر پایدار و فراگیر باشد و برنامه‌های مقطعی و کوتاه مدت برای ما به جز موارد استثناء جایگاهی ندارد. امروز با سازمان اتکاء قراردادی داریم که در راستای آن سه اقدام برای بازنشسته‌ها پیش‌بینی شده است. اقدام اول استفاده از خدمات فروشگاه اتکا در بخش سوپر مارکت که تخفیف آن برای شاغلین 15درصد است اما برای بازنشسته‌ها این تخفیف 25 درصد درنظر گرفته شده است که طی 6 ماه نخست سال بیش از دو میلیون بار خرید با این تخفیف انجام شده است و برای مابه‌التفاوت 15 تا 25 درصدی شاغلین و بازنشسته‌ها ماهانه 2.2 میلیاردتومان یارانه به سازمان اتکا پرداخت می‌شود.

سرتیپ دوم پاسدار گودرزی یادآور شد: چهار قلم کالای روغن، گوشت، برنج و مرغ در ایام ماه مبارک رمضان و دهه فجر دو برابر شاغلین دراختیار بازنشستگان نیروهای مسلح قرار می‌گیرد که اعتبار آن بالغ 65 میلیارد تومان است.

وی گفت: خرید لوازم خانگی تا سقف 10 میلیون تومان با اقساط 24 ماهه نیز برای بازنشستگان درنظر گرفته شده است.

رئیس سابا در ادامه به موضوع راه اندازی سامانه پاسخگویی به مشترکین این سازمان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در گذشته ارتباط ما با جامعه هدف یعنی بازنشسته‌ها کم رنگ بوده و آنها نمی‌دانستند از چه طریق مشکلات خود را به سرعت حل کنند، سامانه پاسخگویی تلفنی 09621 طی هفته‌های اخیر راه‌اندازی شده است که کارشناسان آماده پاسخگویی به سؤالات بازنشستگان هستند.

سردار گودرزی به حمایت از تعاونی‌هایی که توسط بازنشستگان تشکیل می‌شود اشاره کرد و گفت: به هر عضو این تعاونی ها مبلغ 5 میلیون تومان وام با کارمزد 3 درصد ارائه می‌شود.

رئیس سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح با اشاره به اینکه دنبال کاهش تصدی‌گری این سازمان هستیم، افزود: در دستور کار سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح، افزایش سقف و میزان وام است. وام قرض‌الحسنه به بازنشستگان این سازمان به 5 میلیون تومان با کارمزد سه درصد، افزایش یافته است و سقف اعتبارات نیز تا پایان سال جاری بین 120 تا 150 میلیارد تومان است که تاکنون 40 تا 50 هزار نفر از این وام‌ها استفاده کرده‌اند.


منبع:سایت ساتا

۹۴/۰۷/۱۲
امیر هوشنگ شمسائی